Famózního úspěchu dosáhl Vláďa Chytka se svým býkem Démon Agrochyt PP na pařížské výstavě Simagena. Ve své kategorii obsadil 1. místo a stal se tak jejím šampiónem!!! Býk následně vyhrál i speciální soutěž bezrohých charolaiských býků, stal se také šampiónem mladých býků a chybělo jen málo, aby dosáhl na titul úplně nejvyšší – tedy absolutního šampióna celé výstavy. Tak vynikající úspěch asi nečekal ani největší optimista.

Chovateli a celé jeho rodině velmi gratulujeme a děkujeme za vynikající reprezentaci masného skotu z České republiky.

Jalovice Darinka Agrochyt skončila na pěkném 5. místě z celkem 11 jalovic, které se v soutěži představily. Ani Momo  si nevedl špatně a v ostré konkurenci starších býků obsadil páté místo.

Vynikající výsledek, kterého v předminulém roce při své premiérové účasti dosáhli čeští chovatelé limousina byl velice nečekaný, ale samozřejmě více než příjemný. O to složitější pozici měl trojlístek českých chovatelů letos, neboť očekávání vkládaná do české delegace byla veliká. Ale ani v tomto roce neudělala naše výprava České republice ostudu. Naopak!

V nejcennější kov přetavil své mnohaměsíční úsilí věnované přípravě zvířat Vláďa Chytka se svou rodinou, který s býkem Démon po francouzském inseminačním býkovi Japon SC P  dosáhl několika skutečně fantastických úspěchů.

Ty jsou o to cennější uvědomíme-li si, že v domovině plemene charolais, tedy Francii, je v plemenné knize zapsáno zhruba 1,6 miliónu krav, zatímco u nás je to jen necelých deset tisíc registrovaných plemenic. I přes tento obrovský nepoměr se podařilo českým chovatelům uspět. Jedná se tak o další potvrzení toho, že čeští chovatelé masného skotu patří skutečně k evropské špičce chovu masného skotu, což dokládají nejenom tyto výstavní úspěchy, ale například i mezinárodní genetická testace Interbeef, podle které je český „šarolák“ v průměru nejkvalitnější ze všech zemí, která jsou do tohoto mezinárodního srovnávání zahrnuta, tedy včetně Francie (více o výsledcích Interbeef zde).

Rok a půl starý Démon tak znovu ve výstavním ringu potvrdil, že se jedná o skutečně vynikajícího zástupce plemene charolais.

Na loňské speciální výstavě v Lysé nad Labem totiž získal titul absolutního šampiona Charolais show, což mu vyneslo nominaci do Paříže, kterou využil více než dobře.

Třešničkou na dortu pak byl úspěšný prodej Démona v odpolední elitní aukci. Více než finanční výdělek ale chovatele jistě hřeje to, že se mu podařilo prodat býka v kolébce plemene odkud zamíří na irskou inseminační stanici firmy NCBC (National Cattle Breeding Centre).

Českou republiku na výstavě reprezentují tito chovatelé:

1. Agrochyt s.r.o., Mohelno (charolais)
2. Měcholupská zemědělská a.s. (charolais)
3. František Farka, Todně (limousine)

Kamil Malát, článek byl převzat ze stránek Českého svazu chovatelů masného skotu, dostupné z: http://cschms.cz/index.php?page=novinka&id=2566
Foto: Agrochyt Herd