Nález nadlimitního množství nepovolené látky neznamená, že zemědělský produkt je jedovatý. Jde o nesplnění hygienických, nikoliv toxikologických limitů, proto nesmí takové zboží na trh. ČTK to řekl děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Josef Soukup k nálezu zbytku zakázaného pesticidu v jedné ze zásilek obilí z Ukrajiny na Slovensku, které poté jeho dovoz i zpracování zakázalo. Podle děkana může být produkce z Ukrajiny kvůli méně přísné legislativě na používání pesticidů více riziková, neznamená to ale, že veškerá tamní produkce je nekvalitní nebo nebezpečná.

Soukup uvedl, že kontrolní systém a registrace přípravků na ochranu rostlin, ošetřování, skladování nebo zpracování zemědělské produkce v EU patří k nejpřísnějším na světě, což přispívá k vysokému standardu kvality. „Důležitá je i technologická kázeň zemědělců, která je v EU vyšší než v jiných částech světa, včetně Ukrajiny zmítané válkou,“ doplnil.

Podle něj se na Ukrajině ve většině případů používají stejné účinné látky pesticidů jako jinde ve světě. Problematické mohou být právě látky, které EU již zakázala, nebo možné používání přípravků nejasného původu od asijských firem, které mohou obsahovat příměsi nebezpečných látek.

„Většina generických firem na méně náročných trzích nabízí levné, ale nekvalitní či nebezpečné produkty, které řádně neprošly registrací a testováním a často jsou dodávány jako falšované originální přípravky,“ poznamenal.

Upozornil na to, že na základě nálezu zbytku zakázaného pesticidu nelze říci, že je ukrajinské obilí méně kvalitní, lze ale pojmout takové podezření. „Rovněž tak nelze říci, že pouhý nález nadlimitního množství nějaké i nepovolené látky znamená, že je zemědělský produkt jedovatý. Jedná se o hygienický, nikoliv toxikologický limit,“ uvedl. Dodal, že takové zboží se ale nesmí uvádět do oběhu, protože nalezená látka je považována za zdraví nebezpečnou.

Téma dovozu ukrajinské produkce do EU zmiňují i někteří politici. Například poslanec Radek Koten (SPD) na jednání Sněmovny řekl, že na trhu se objevilo „značně kontaminované obilí z Ukrajiny“. Kritizoval v této souvislosti i ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), který se podle něj pohybuje na pomezí paragrafu obecného ohrožení. Nekula několikrát ale uvedl, že do ČR se z Ukrajiny dovezlo jen zanedbatelné množství pšenice a intenzivně ho kontrolují všechny dozorové orgány jako Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní veterinární správa. Kontroly dosud neodhalily žádné problematické zboží.

Ministerstvo zemědělství také upozorňuje na řadu dezinformací, které se ve spojení s ukrajinským obilí objevují ve veřejném prostoru. Mimo jiné uvedlo, že mouka vyrobená z nevyhovující pšenice se ze Slovenska do ČR nedovážela. Společnost Mlyn Kolárovo z jihu Slovenska, která ji vyráběla, po oznámení úřadů o kontaminované ukrajinské pšenici uvedla, že podle nové analýzy obilí příslušným předpisům vyhovuje. O dalším postupu by měl rozhodnout výsledek kontrolní analýzy v unijní laboratoři.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com