Chovatelé krav na Vysočině loni znovu potvrdili republikové prvenství v produkci mléka a jeho výrobu ještě zvýšili. Vyprodukovali přes 592 milionů litrů, o 3,8 procenta víc než v roce 2019. Z Vysočiny tak bylo 18,6 procenta českého mléka. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Přes mírný pokles měli zemědělci na Vysočině ke konci minulého roku také nejvíc skotu v Česku, druhá největší stáda jsou v Jihočeském kraji.

Ceny zemědělských výrobců mléka podle statistiků loni klesly o 3,4 procenta na 8,56 koruny za litr.

Koronavirová epidemie měla podle předsedkyně představenstva zemědělské společnosti Luka na Jihlavsku Aleny Novákové dopad na cenu mléka hlavně v loňském druhém čtvrtletí. „Poklesla spotřeba, takže spadlo deset procent ceny (mléka) a od té doby to stagnuje,“ řekla. Cena mléka je podle ní nízká, i vzhledem k tomu, že poslední dobou rychle stoupají náklady na krmivo. Zvyšují se také mzdové náklady. Společnost ve Vysokých Studnicích má 800 dojnic.

V Česku vloni výroba mléka stoupla o 3,5 procenta na víc než 3,1 miliardy litrů. Druhé nejvyšší dodávky měli chovatelé dojnic ve Středočeském kraji, kteří vyrobili 395 milionů litrů mléka, třetí jihočeští zemědělci měli roční dodávku 364 milionu litrů.

Na Vysočině bylo na konci minulého roku 211.000 kusů skotu, o 1300 méně než o rok dřív. Krav bylo ve stájích na Vysočině koncem loňska 87.670 kusů, o 1,1 procenta méně než na konci roku 2019. Jihočeští chovatelé se na konci uplynulého roku starali o 206.900 kusů skotu, z nichž bylo krav zhruba 86.600.

zdroj: ČTK

foto: pxhere.com