Chovatelé krav na Vysočině, kteří jsou dlouhodobě největšími producenty mléka v Česku, loni zvýšili výrobu o devět desetin procenta na 597 milionů litrů. Na republikové produkci mléka se podíleli 18,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zemědělci oslovení ČTK řekli, že by vzhledem k rostoucím nákladům v chovu měly výrazněji stoupat výkupní ceny mléka. Vysočina má vedle Jihočeského kraje nejvíc skotu v Česku.

Celková výroba mléka se loni v ČR meziročně zvýšila o 1,3 procenta na 3,22 miliardy litrů. Druhými největšími dodavateli mléka po Vysočině byli zemědělci ve Středočeském kraji s roční produkcí 405 milionů litrů. Skotu bylo na Vysočině ke konci minulého roku 211.800 kusů, přibližně o 800 víc než v prosinci 2020. Jihočeští chovatelé se koncem loňska starali o 212.000 kusů skotu.

Agropodnik Košetice na Pelhřimovsku chová přes 1000 dojnic, denně prodává 30.000 až 33.000 litrů mléka. „Je to naše hlavní výroba, kterou chceme udržet, ale bojujeme stále o ceny mléka,“ řekl předseda představenstva Zdeněk Duffek k zaměření živočišné výroby.

Doplnil, že v poslední době se sice výkupní cena mléka zlepšila, ale zároveň zdražila krmiva, například řepkové šroty a obiloviny, stoupá cena energií i další náklady chovu. Platba za mléko se tak podle předsedy v podstatě pohybuje na úrovni nákladové ceny, jak ji počítá Ústav zemědělské ekonomiky a informací. Cenový propad podle něj dorovnávají poskytované dotace.

Výkrm skotu se podle Duffka firmě nevyplácí, ale získává díky němu hnůj pro svá pole. Prasata vykrmuje Agropodnik jen pro potřebu vlastních malých jatek, protože výkupní cena vepřového masa je nízká.

Agropodnik Košetice je členem Mlékařského a hospodářského družstva JIH. Toto družstvo mělo vloni průměrnou realizační cenu mléka 9,22 korun za litr, vzhledem k významnému zvýšení nákladů, které nastalo hlavně od září, by podle předsedy představenstva Karla Bednáře měla být výkupní cena mléka za minulý rok na úrovni 11 Kč. Letos v lednu družstvo prodávalo litr mléka za cenu okolo deseti korun. „Nicméně ta správná cena by se už měla pohybovat v úrovni aspoň 11,50 až 12 korun,“ řekl.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com