Výkupní ceny českých chovatelů prasat se letos dostaly na nejvyšší úroveň od vstupu do Evropské unie. Vyplývá to z informací Svazu chovatelů prasat, který je sleduje na svém webu. Cena roste od začátku roku a v posledních týdnech se přiblížila k 60 korunám za kilogram. Podle svazu se letos v květnu po dlouhé době dostaly ceny jatečných prasat nad výrobní náklady. Potravinářská komora minulý týden uvedla, že ceny vepřového masa na rozdíl od ostatních komodit klesat nebudou, protože se řídí cenami v Německu, kde stále stoupají.

Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) byla v posledním červencovém týdnu cena za kilogram jatečných prasat jakosti E 59,38 koruny, u třídy S to bylo 60,88 koruny za kilogram. Svaz chovatelů prasat už dříve uvedl, že za loňský a předloňský rok celý sektor prodělal dvě miliardy korun hlavně kvůli tomu, že výkupní ceny se pohybovaly pod úrovní nákladů i v době, kdy ceny prakticky ve všech sektorech rostly hlavně kvůli drahým energiím.

Svaz proto už také apeloval na vládu, aby nesnižovala dotační podporu pro chovatele. Její ozdravný balíček chce v národních dotacích v resortu ministerstva zemědělství v následujících dvou letech škrtnout přes deset miliard korun. Podle ročenky svazu podpory na chov prasat loni dosáhly 1,6 miliardy korun včetně mimořádné podpory kvůli růstu cen energií a dalších vstupních nákladů.

Trh výrazně ovlivňují dovozy ze zahraničí, ČR byla minulý rok v produkci vepřového masa soběstačná ze zhruba 48 procent. Mezi lety 2018 až 2021 se soběstačnost pohybovala kolem 51 procent. Vepřového masa se v ČR loni spotřebovalo 44,4 kilogramu na osobu, což je zhruba stejně jako předloni.

Zelené zprávě o stavu zemědělství to uvádí ministerstvo zemědělství. Podle zprávy se produkce snížila u všech nejvýznamnějších evropských producentů. V Německu klesla meziročně o téměř deset procent, v Polsku o více než devět procent. Zhruba třetinu dovozu tvoří Německo, 24 procent dovezeného vepřového je ze Španělska. V EU se loni vyprodukovalo 22,1 milionu tun vepřového masa, meziročně o 5,6 procenta méně. V ČR se vyrobí necelé procento celé produkce EU. V tuzemsku loni klesl počet porážek o 4,5 procenta na 2,28 milionu kusů. Porážky na jatkách klesaly i v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Svaz chovatelů prasat ve své ročence uvádí, že spotřebitelské ceny vepřového masa výrazně nerostly. Průměrná cena za kilogram kýty bez kosti na pultech obchodů byla 121 korun, což je zhruba úroveň roku 2015. Naopak vyšší ceny byly v letech 2019 nebo 2020, kdy stála 140 korun.

Některé zemědělské podniky ve svých výročních zprávách za loňský rok uvádějí, že jejich chovy prasat byly ztrátové. Například společnost ZEA Rychnovsko uvedla, že její chov prasat vykázal účetní ztrátu přes tři miliony korun, přestože dotace na chov byly více než 4,5 milionu korun.

Společnost Mydlářka ve výroční zprávě uvedla, že v chovu prasat měla loni zisk 26 milionů, meziročně byl o 41 milionů vyšší. Zároveň upozornila na to, že bez provozní dotace z evropských a národních zdrojů by chov prasat společnosti skončil ve ztrátě 73 milionů korun. Rovněž společnost Integraz ve své výroční zprávě uvedla, že její velkovýkrmna prasat skončila ve ztrátě více než dva miliony korun.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com