Průměrná cena zemědělské půdy loni vzrostla o 3,9 procenta, bylo to nejvíce za poslední tři roky. V průměru se prodávala za 25,35 Kč za metr čtvereční. Uvádí to výroční zpráva společnosti Farmy.cz, která se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí. Loni byla zrušená čtyřprocentní daň z nabytí nemovitostí, trh s půdou jinak prochází klidným obdobím. Koronavirová pandemie snížila počty obchodů, v polovině roku se ale vrátily na obvyklou úroveň. Podle konkurenční společnosti Agro21 loni cena půdy stagnovala.

Podle Farmy.cz nevykazovaly ceny v průběhu roku významnější výkyvy. „Nebýt zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, růst cenové úrovně by byl v roce 2020 minimální,“ uvádí dokument. Půda se loni nejčastěji obchodovala za 20 až 40 Kč za metr čtvereční. Orná půda se loni prodávala o 35 procent dráž než trvalé travní porosty. O rok dříve byl rozdíl 38procentní.

„V pohledu regionů nedošlo k žádným změnám a nejvyšších tržních cen bylo dosahováno v okolí Prahy a nejúrodnějších oblastech ČR, tj. v okresech Olomouc, Hradec Králové, Kolín, Mladá Boleslav,“ uvádí zpráva. Vyšší ceny vzhledem ke kvalitě půdy byly také u pozemků v blízkosti hranic s Bavorskem a Rakouskem.

Podle Miroslava Rytíře z firmy Agro21 se cenové hladiny v rámci regionů nemění. „Nejdražšími regiony zůstávají Haná, Polabí a Chebsko, kde je vysoká cena dána poptávkou ze strany německých zemědělců,“ uvedl. Nejnižší ceny jsou pak podle něho tradičně na severu ČR, hlavně v Jeseníkách a v Libereckém kraji.

„Očekávaný pokles cen z důvodů zvýšení nabídky nemovitostí na trhu se neprojevil a ceny oproti většinovému očekávání dále rostly. Hlavním důvodem růstu cen i v tomto krizovém období jsou patrně zejména nejistota a obavy solventních investorů z vývoje v blízké budoucnosti,“ dodává dokument.

Podle něj se letos dá očekávat situace podobná loňsku. „Na straně poptávky po zemědělské půdě očekáváme v roce 2021 mírný růst způsobený zejména přebytkem investičních peněz v ekonomice, nedostatkem investičních příležitostí, nízkými úrokovými sazbami, a především zvýšenými obavami investorů z možného inflačního vývoje,“ uvádí. Zemědělská půda je vnímána podobně jako jiné nemovitosti jako investice chránící úspory proti inflaci. Firma tak očekává letos nárůst cen nejpravděpodobněji v nižších jednotkách procent.

Společnost Agro21 je opatrná ohledně predikce růstu cen. „V minulém roce jsme pozorovali pokles poptávky nezemědělských investorů do půdy. Přestali investovat některé církve a lokální investoři,“ uvedla společnost. Na druhou stranu v případě poklesu cen bytů nebo ekonomické krize klesnou ceny půdy jen mírně, předpokládá firma. Ceny půdy podle ní stabilizují hlavně evropské dotace, které zůstávají objemově přibližně stejné.

Zemědělské půdy je v ČR 4,2 milionu hektarů, uvedl loni Svaz vlastníků půdy ČR. Z celkového množství vlastní fyzické osoby tři čtvrtiny výměry, na jednu fyzickou osobu připadá zhruba hektar půdy, uvádí svaz. Za zemědělskou půdu se považují orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com