V září probíhá již 14.ročník kampaně Září – Měsíc biopotravin. Cílem je přiblížit spotřebitelům důvody, proč kupovat biopotraviny a tím podporovat ekologické zemědělství v České republice.

Počet výrobců biopotravin během letošního roku stoupl na 712 subjektů, které se nejčastěji věnují zpracování masa, ovoce a zeleniny a výrobě mléčných produktů. Byl bych rád, kdyby rostla poptávka i nabídka především těch českých. Není totiž logické a už vůbec ne ekologické, když se dováží ekologické výrobky z velké dálky, řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Mottem letošní kampaně je „BIO = produkt ekoLOGICKÉHO zemědělství“ a cílem je spotřebitelům osvětlit souvislosti mezi biopotravinou a šetrným zemědělským systémem. K udělení certifikátu bio je potřeba splnit přísné podmínky. Ekologické výrobky jsou vyrobeny tradičními zemědělskými postupy bez použití agrochemie a hnojiv a zvířata jsou chována v nadstandardních podmínkách. I zpracovatelé musí dodržet přísné podmínky, na jejíž dodržování dohlíží přísný kontrolní systém a žádná jiná značka kvality nemá tak striktní podmínky.

Obrat obchodu s biopotravina každoročně stoupá a z dlouhodobějšího vývoje jde o nejvýznamnější a nejvýraznější nárůst trhu. V roce 2016 dosáhl obrat 4,19 miliardy korun, což je o 13,5% víc než v roce 2015.

V ekologickém zemědělství je chováno 17% skotu a z toho je více než polovina skot bez tržní produkce mléka, 46% ovcí, 35% koz a 22% koní. Česká republika patří mezi 20 zemí s největší výměrou půdy v ekologickém zemědělství a tato výměra dlouhodobě narůstá. V roce 2017 tvořila 12,37% celkového zemědělského půdního fondu.

 

Akce pořádané v rámci kampaně ZÁŘÍ – MĚSÍC BIOPOTRAVIN

 

8.9 Dožínky na Letné (ZS MZe Praha)
9.9 Biodožínky (Country Life, Nenačovice)
15.9 Zažít město jinak (MZe,
16.9 Den otevřených dveří (Biopekárna Zemanka, Sedlčany)
22.9 Biozemědělský den na farmě Sasov (Biofarma Sasov, Jihlava)
23.9 Jablečná slavnost Hostětín (Centrum Veronica, Hostětín)
28.9 Svatováclavská výstava koz a ovcí (Farma Pěnčín)
6.10 BIO jarmark (PRO-BIO Liga, NZM Praha)

 

 

Marcela Otrubová

 

Zdroj:

tisková zpráva Ministerstva zemědělství: http://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Fzpravy_o_fondu%2Ftiskove_zpravy%2F1535627630034.pdf