Pořadatelé využili pavilony P, F, G1 včetně okolních venkovních ploch, o víkendu byla využita i hala G2. Celková rekordní návštěvnost se projevila hlavně o víkendu, kdy nejvíce návštěvníků přišlo v neděli, ale velmi dobře byly navštívené i všechny všední dny. Veletrhy měly výrazný mezinárodní přesah, na výstavišti se konalo světové setkání chovatelů plemene charolais, v šampionátech rozhodovali zahraniční rozhodčí a z okolních zemí přijelo velké množství návštěvníků.

Nové technologie pro chovatele

Výstavní plochy určené pro veletrh ANIMAL TECH byly zcela vyprodány. „Vystavovatelé přivezli zejména sortiment související s krmivářstvím, dále zemědělskou, dopravní a manipulační techniku. Návštěvníci ale viděli vše, co souvisí s živočišnou výrobou,“ shrnul obsah veletrhu ředitel projektu Petr Maliňák. Na sobotním zahájení bylo v soutěži Zlatá medaile ANIMAL TECH oceněno 5 exponátů. Ceny redakcí vydavatelství ProfiPress potom získaly další 3 exponáty. Oceněné exponáty potvrdily trendy v živočišné výrobě, kterými jsou welfare a digitalizace.

Doprovodný program Národní výstavy hospodářských zvířat poprvé s šampionátem Českého strakatého skotu

Na letošní Národní výstavě hospodářských zvířat představili čeští chovatelé 1000 hospodářských zvířat, především masný a dojný skot. V rámci doprovodného programu proběhly národní šampionáty plemen masného skotu, z dojených plemen se v šampionátech předvedla plemena jersey, brown swiss, holštýnský skot, český strakatý skot. Další plemena se účastnila soutěžních přehlídek. Na Národní výstavu hospodářských zvířat se vrátila také návštěvnická anketa Miss Sympatie. Tou se stala čtyřletá kráva Margarita plemene Normande ze statku Zaoral z Čabové. Narodila se v roce 2016 a pochází z dvojčat, její sestra je úplně stejná, jen je červená. Tato Miss už měla čtyři porody, takže je to zasloužilá matka.

Foto č.1: Miss Sympatie – Margarita ze statku Zaoral z Čabové

Součástí chovatelského programu byla i prasata, ovce a kozy. Velmi rozsáhlý a divácky atraktivní byl program koní, který probíhal na dvou předvadištích v pavilonu F a na venkovních plochách. Brněnská výstava byla zařazena i do programu World Charolais Technical Congress. Nechyběla ani včelařská výstava, veterinární kongres, konference zaměřená na taxonomii, aukce plemenných jalovic a prodej regionálních potravin.

Národní výstava myslivosti s oslavou 100 let Českomoravské myslivecké jednoty

Největší od svého vzniku. To byla letošní Národní výstava myslivosti. Vystavovatelé plně využili pavilon G1 a venkovní plochy. Na stáncích byly vystaveny zbraně, optika, střelivo, oblečení a další potřeby pro myslivce. Součástí letošního ročníku byla i oslava 100 let od vzniku Českomoravské myslivecké jednoty. V souvislosti s oslavami se na výstavišti objevily unikátní české a slovenské trofeje, proběhl myslivecký ples, mistrovství Evropy ve vábení jelenů a den s regionálními stanicemi Českého rozhlasu. V programu i na expozicích se představily všechny kluby Českomoravské myslivecké jednoty. Na venkovní ploše proběhly v neděli a v pondělí soutěže v timbersportu.

Události na výstavišti

Kromě bohatého doprovodného programu, určeného hlavně odborníkům veletrhy nabídly řadu dalších zajímavých událostí. Veletrh se ukázal jako ideální místo pro setkání zástupců Agrárních komor zemí V4, které se uskutečnilo v pondělí 24. dubna. Pozornost médií i návštěvníků přilákala tisková konference ke spuštění dispečinku pro domácí mazlíčky. Systém zároveň doplní mobilní aplikace Zvíře+ s řadou funkcí a informací pro majitele domácích zvířat. Aplikace obsahuje návody první pomoci, kontakty i zobrazení aktuální polohy podle GPS souřadnic. V Brně a na jižní Moravě ji nyní v testovacím režimu rozšíří non-stop dispečink, kde mohou chovatelé konzultovat stav svého psa, kočky i jiných zvířecích mazlíčků.

Témata veletržních akcí a jejich atraktivita přilákala také známé osobnosti spojené s chovatelstvím a myslivostí. Na cestu do Brna se vydal herec a myslivec Aleš Háma, herečka a koňařka Michaela Kuklová nebo herec a farmář Martin Kraus. Nechyběly ani zpěvačka Olga Lounová, Miss ČR Tereza Fajksová nebo moderátorka Lucie Borhyová, které si veletrh přijely užít s dětmi.

Další ročník veletrhu ANIMAL TECH, Národní výstavy hospodářských zvířat a Národní výstavy myslivosti se bude konat v roce 2025.
Od 7. do 11. dubna 2024 se připravují zemědělské a lesnické veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA. Hlavním tématem veletrhu TECHAGRO bude digitalizace a precizní zemědělství.

zdroj: www.bvv.cz