Tepelný stres je známým faktorem, který ovlivňuje užitkovost dojnic. Méně se však ví, že také malá telata jsou tepelným stresem ovlivněna.

Dr. Jimena Laporta studovala tepelný stres po většinu své akademické kariéry, nejprve na University of Florida a nyní jako odborná asistentka fyziologie laktace na University of Wisconsin.

Telata se mohou zdát méně náchylná k tepelnému stresu díky většímu povrchu těla v porovnání s tělesnou hmotností, což jim umožňuje lépe odvádět teplo. Také mají nedostatečně vyvinutý bachor a produkují méně metabolického tepla. Překvapivě však tyto faktory nezaručují, že jsou telata lépe chráněna před vysokými letními teplotami. Stejně jako dospělý skot mají telata termoneutrální zónu v rozmezí 10-22°C, ve které si dokážou udržet tělesnou teplotu bez nutnosti vynakládat dodatečnou energii.

Jakmile se podmínky dostanou mimo tento rozsah, ať už kvůli chladu nebo horku, telata začnou přerozdělovat energii na regulaci tělesné teploty. „Tato energie bude odebrána růstu a imunitní funkci,“ vysvětluje Laporta. Přesná termoneutrální teplota a práh, při kterém jsou telata ovlivněna tepelným stresem, závisí na několika faktorech, včetně věku a velikosti telete, rychlosti větru, okolní teplotě a relativní vlhkosti. Temperature-Humidity Index (THI) zohledňuje vlhkost spolu s teplotou, což z něj činí přesnější ukazatel tepelného stresu.

THI 68 (20°C) se používá jako standardní práh tepelného stresu u dospělých dojnic.

Dr. Laporta a její tým se zaměřili na stanovení environmentálních kritérií tepelného stresu specifických pro mléčná telata. Zkoumali THI ve vztahu k fyziologickým parametrům telat, jako je teplota kůže, rektální teplota, dechová frekvence a srdeční frekvence. Dále porovnávali telata chovaná na Floridě a ve Wisconsinu, aby zjistili, zda klimatické a environmentální faktory ovlivňují toleranci tepelného stresu.

Co zjistili?:

• Na Floridě telata vykazovala náhlé změny v dýchání při THI 65 (18,3°C) a změny rektální teploty při THI 67 (19,4°C).

• Ve Wisconsinu byly prahové hodnoty respirační i rektální teploty při THI 69 (20°C).

• Tepelný stres u telat byl obecně spuštěn při THI 65 na Floridě a 69 ve Wisconsinu, což vedlo k překvapivě nižší dechové frekvenci o 30 až 40 dechů za minutu.

V horkém a vlhkém prostředí Floridy, kde je teplo neustále, byla telata citlivější na teplo než dospělé krávy a začala vykazovat známky stresu při nižším THI. Tepelně stresovaná telata přijímají méně mléčné náhražky a starteru, což se později projevuje opožděným zabřezáváním a nižší produkcí mléka při první laktaci.

I když telata zvládají vysoké teploty lépe než dospělý dobytek, je klíčové znát účinné metody pro boj s tepelným stresem. Když teploty stoupají, doporučuje se pět strategií, které pomohou udržet telata v pohodlí a zdraví během horkých letních dnů.

 

  1. Poskytněte stín – stejně jako vyhledáváte úlevu pod stromem při letním žáru, stín chrání telata před přímým sluncem a pomáhá předcházet přehřátí. Výzkumy ukazují, že stínění snižuje teplotu uvnitř boud a přispívá ke snížení tělesné teploty telat a jejich dechové frekvence. Zvažte instalaci stínící látky nad venkovní boudy, aby se telata lépe vyrovnávala s horkem.

 

  1. Zajistěte proudění vzduchu – i slabý vánek může zlepšit komfort během dusného dne. Když se vzduch pohybuje po pokožce, odvádí přebytečné teplo. Totéž platí i pro telata. Jejich ustájení by mělo být orientováno tak, aby využívalo přirozené větrání a mělo dostatek otvorů pro maximální proudění vzduchu. Zvýšení proudění vzduchu lze dosáhnout otevřením ventilačních otvorů a umístěním bloku pod zadní stěnu přístřešku.

 

  1. Dostatek vody – s rostoucími teplotami se zvyšuje i frekvence dýchání, což může vést k rychlejší dehydrataci telat. Prevence je jednoduchá: pravidelně jim nabízejte čistou vodu. V létě je obzvláště důležité častěji plnit kbelíky s vodou, zejména u telat blížících se odstavu a těch nedávno odstavených.

 

  1. Čerstvý startér – během tepelného stresu mají telata tendenci méně žrát. Abychom je motivovali k jídlu, je dobré podávat malé množství startéru při každém krmení. Zbytky startéru odstraňujte a denně čistěte mokré či plesnivé krmivo, abyste zachovali jeho čerstvost. Přepážka mezi kbelíkem na obilí a na vodu může zabránit znečištění startéru a udržet ho déle čerstvý.

 

  1. Ošetřování telat brzy ráno – letní rána jsou zpravidla nejchladnější částí dne. Stejně jako u jiného skotu je rozumné provádět s telaty stresující úkony, jako je odrohování, očkování, přesuny kotců nebo přeprava, právě ráno, kdy jsou jak tělesné teploty telat, tak teploty prostředí nejnižší.

 

zdroj: MAUREEN HANSON, Here’s When Heat Stress Starts To Impact Calves, DairyHerd

TAYLOR LEACH, Facility Focus: Five Strategies to Reduce Calf Heat Stress, DairyHerd

foto: pixabay.com