Aktuality
26. února

Démon Agrochyt PP ovládl pařížskou výstavu Simagena!

Famózního úspěchu dosáhl Vláďa Chytka se svým býkem Démon Agrochyt PP na pařížské výstavě Simagena. Ve své kategorii obsadil 1. místo a stal se tak jejím šampiónem!!! Býk následně vyhrál i speciální soutěž bezrohých charolaiských býků, stal se také šampiónem mladých býků a chybělo jen málo, aby dosáhl na titul úplně nejvyšší – tedy absolutního šampióna celé výstavy. Tak vynikající úspěch asi nečekal ani největší optimista.

Chovateli a celé jeho rodině velmi gratulujeme a děkujeme za vynikající reprezentaci masného skotu z České republiky.

Jalovice Darinka Agrochyt skončila na pěkném 5. místě z celkem 11 jalovic, které se v soutěži představily. Ani Momo  si nevedl špatně a v ostré konkurenci starších býků obsadil páté místo.

Vynikající výsledek, kterého v předminulém roce při své premiérové účasti dosáhli čeští chovatelé limousina byl velice nečekaný, ale samozřejmě více než příjemný. O to složitější pozici měl trojlístek českých chovatelů letos, neboť očekávání vkládaná do české delegace byla veliká. Ale ani v tomto roce neudělala naše výprava České republice ostudu. Naopak!

V nejcennější kov přetavil své mnohaměsíční úsilí věnované přípravě zvířat Vláďa Chytka se svou rodinou, který s býkem Démon po francouzském inseminačním býkovi Japon SC P  dosáhl několika skutečně fantastických úspěchů.

Ty jsou o to cennější uvědomíme-li si, že v domovině plemene charolais, tedy Francii, je v plemenné knize zapsáno zhruba 1,6 miliónu krav, zatímco u nás je to jen necelých deset tisíc registrovaných plemenic. I přes tento obrovský nepoměr se podařilo českým chovatelům uspět. Jedná se tak o další potvrzení toho, že čeští chovatelé masného skotu patří skutečně k evropské špičce chovu masného skotu, což dokládají nejenom tyto výstavní úspěchy, ale například i mezinárodní genetická testace Interbeef, podle které je český „šarolák“ v průměru nejkvalitnější ze všech zemí, která jsou do tohoto mezinárodního srovnávání zahrnuta, tedy včetně Francie (více o výsledcích Interbeef zde).

Rok a půl starý Démon tak znovu ve výstavním ringu potvrdil, že se jedná o skutečně vynikajícího zástupce plemene charolais.

Na loňské speciální výstavě v Lysé nad Labem totiž získal titul absolutního šampiona Charolais show, což mu vyneslo nominaci do Paříže, kterou využil více než dobře.

Třešničkou na dortu pak byl úspěšný prodej Démona v odpolední elitní aukci. Více než finanční výdělek ale chovatele jistě hřeje to, že se mu podařilo prodat býka v kolébce plemene odkud zamíří na irskou inseminační stanici firmy NCBC (National Cattle Breeding Centre).

Českou republiku na výstavě reprezentují tito chovatelé:

1. Agrochyt s.r.o., Mohelno (charolais)
2. Měcholupská zemědělská a.s. (charolais)
3. František Farka, Todně (limousine)

Kamil Malát, článek byl převzat ze stránek Českého svazu chovatelů masného skotu, dostupné z: http://cschms.cz/index.php?page=novinka&id=2566
Foto: Agrochyt Herd
Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )

Štítky