Společnost Pharm Robotics vyvíjí robotický vakcinační systém s názvem SureShot, který bude sloužit nejen k vakcinaci, ale i k synchronizaci říje a správě dat. Automatizovaný systém sníží množství práce potřebné k administraci vakcinace a nebude třeba zadávat data ručně. Producenti mléka v USA od těchto technologií očekávají finanční výhody ve výši až 285 USD za krávu a rok. Tento údaj je složený z úspory 85 USD snížením mzdových nákladů a 200 USD zlepšením míry březosti a produkcí mléka.

„Automatizací tohoto zdlouhavého procesu a správy dat mohou mít farmáři jistotu, že jejich krávy obdržely požadovaný protokol vakcinace a již nebudou muset zadávat data ručně,“ uvádí Dijkstra, generální a finanční ředitel společnosti Pharm Robotics.

Jak systém funguje?

Když krávy opouštějí dojírnu, prochází uličkou složenou z řady automatických bran. Při jejich průchodu sleduje systém RFID identifikační číslo a anamnézu každého zvířete a určí zda kráva potřebuje očkování nebo synchronizaci říje. Pokud ne, brány zůstávají otevřeny a kráva může projít. Pokud je potřeba vakcinace, brány zvíře znehybní a robotické rameno provede aplikace do krku zvířete.

Zavedení do praxe bude probíhat ve více fázích tak, aby se s krávy postupně zvykly. Instalace robota bude provedena pár týdnů před jeho zavedením do praxe a injekční aplikce bude zpočátku nahrazena gumovým nástavcem, a až bude zvíře klidné, přepne se systém na vakcinaci. Robotický vakcinační systém bude prodáván za základní cenu 300 000 USD, tedy cca 6,3 milionů korun.

Zdroj: dairyherd.com

Odeslat dotaz