Nezávislá odborná komise jmenovaná DLG (Německá zemědělská společnost) určila vítěze Ceny za inovaci z celkem 80 schválených návrhů na základě přísných kritérií. Cena Innovation Award EuroTier 2021 byla udělena celkem 8 inovativním produktům, které vám postupně představíme.

Zlatá medaile – CowToilet

Pro ekonomickou produkci mléka je zásadní zdravá kráva a dobře ošetřená půda pro produkci kvalitní krmné dávky. CowToilet spojuje oba tyto prvky inovativním systémem, který sbírá moč přímo od zvířete, oddělenou od výkalů. Tím, že se moč nedostane do styku s výkaly se vytváří podstatně méně amoniaku. To pozitivně ovlivňuje stájové prostředí a sušší podlahy mají i příznivý vliv na zdraví paznehtů.

CowToilet je automatický systém, který využívá přirozený nervový reflex způsobující močení krávy. Tato technika byla automatizována společností Hanskamp a integrována do speciálně navrženého boxu CowToilet, který lze umístit do jakékoli stáje. Moč se shromažďuje v zásobníku CowToilet a poté se odčerpává a skladuje odděleně.

Využití pro přesné hnojení

Moč obsahuje dusík a draslík a ve výkalech jsou fosfáty a organické látky. Tato metoda separace pomocí CowToilet umožňuje farmářům hnojit mnohem cíleněji, což je samo o sobě příznivé pro životní prostředí. Nyní lze různé části porostů lépe hnojit močí, hnojem nebo kombinací moči a hnoje. Moč lze dokonce použít jako náhradu za chemická hnojiva.

Distribuce CowToilet na trh

První modely budou na nizozemském trhu v polovině roku 2021.  CowToilet obslouží 25 krav a cena se pohybuje kolem 20 000 EUR.

 

Zdroj: https://hanskamp.nl/en/products-and-solutions/cowtoilet

 

Odeslat dotaz