Společnost KUPÁLA spol. r.o. se sídlem v Pelhřimově již přes dvacet let nabízí na českém trhu dojení americké značky BouMatic, kterého je výhradním dodavatelem na území České republiky. V roce 2011 byla založena sesterská společnost BouMatic Robotics, která v témže roce představila svůj první robot s označením MR-S1. Vlivem zvyšující se poptávky a celkově poměrně velkého zájmu o dojicí roboty v ČR společnost KUPÁLA nabízí od loňského podzimu právě tyto roboty od BouMaticu.

Dojicí roboty od BouMaticu využívají speciální, patentovaný systém nasazování, které probíhá zezadu mezi zadníma nohama pomocí kombinace 2D a 3D kamery, které zjistí přesnou polohu vemene a struků pro rychlé a správné nasazení. Nasazování zezadu má obrovskou výhodu, protože dojnice vůbec nevidí robotické rameno a je tak minimální šance poškození ramena například kopnutím, oproti běžnému nasazování z boku. Veškeré technické vybavení je součástí robota. Celá konstrukce je v nerezovém bloku, zaručujícím dlouhou životnost.

BouMatic nabízí dva typy robotů. Prvním je MR-S1 (viz. foto č. 1), který je určen pro jednu dojnici a robot obslouží až 60 dojnic za den. Druhým typem je MR-D1 (viz foto č. 2) pro dvě dojnice, které stojí vedle sebe a obsluhuje je jedno robotické rameno. Tento robot dokáže podojit až 110 dojnic za den.

Foto č. 1 Dojící robot MR-S1

Foto č. 2 Dojící robot MR-D1

Měření nádoje probíhá pro každou čtvrť, přičemž je zároveň sledována vodivost mléka a jeho barva, zda neobsahuje příměs krve.

Je tak možné velmi rychle rozpoznat zdravotní problémy v podobě například vznikajícího zánětu. Po každém dojení dochází k dezinfekci struků a k očištění strukových násadců, k čemuž je využívána kombinace teplé vody a páry. Hlavní proplach pak probíhá třikrát denně, přičemž jeden proplach trvá 15 minut. Identifikace dojnice je možná buď pouze ušním čipem, nebo krčním respondérem, který umožňuje zároveň i zjišťovat pohybovou aktivitu, příjem potravy, případně přežvykování a také určovat přesnou polohu zvířete pomocí antény ve stáji.

Foto č. 3 Technické zázemí se zadním ramenem

technicke-zazemi-s-robotickym-ramenem

Velkou výhodou robota MR-S1 je vzhledem k jeho konstrukci možnost selekce, kdy dojnice nastoupí do robota z jedné strany a může ho opustit buď tou samou stranou do stáje, nebo druhou stranou do prostoru pro vyselektovaná zvířata. Stejně tak je díky konstrukci možné využít roboty od BouMaticu k dojení dvou skupin na jednom robotu, což je velká výhoda pro dispoziční řešení stáje.

K dojicím robotům je možné přivést až čtyři druhy krmení, včetně jednoho tekutého. Dále je možné pořídit systém automatického čištění podlahy nebo systém automatické výměny mléčných filtrů. K robotu je možné pořídit pastevní branku, která dojnicím umožňuje vstup na pastvu například až po podojení, podle nastavení uživatele.

Dojící roboty od BouMaticu jsou dodávány jako celek k instalaci typu Plug & Play. Každý robot je testován před dodáním ve výrobním závodě, a je tak zaručena naprostá funkčnost po velmi jednoduché instalaci.

Obr. č. 1 Možnost selekce

Obr. č. 2 Možnost rozvržení stáje

mr-s1-moznost-rozvrzeni

Každý robot obsahuje dotykovou obrazovku, která umožňuje velmi snadné ovládání všech funkcí robota.

Zároveň je uživatelům dostupná i webová aplikace, do které se mohou připojit z jakéhokoliv počítače a provádět různé úkony třeba z kanceláře nebo i z domova. Stejně tak je možné napojení robota, nebo i více robotů na počítač v kanceláři s připojením na program řízení stáda HerdMetrix, který BouMatic nabízí i k dojírnám.

Chceme Vás pozvat na letošní výstavu TECHAGRO v Brně (8. 4. – 12. 4.), kde proběhne výstavní premiéra dojicích robotů od BouMaticu v České republice. Všichni tak budete mít možnost se blíže seznámit s touto technologií a hlavně s tímto unikátním systémem nasazování, který se velmi liší od ostatních výrobců.

BouMatic – dojení „šetrně, rychle a úplně“.

Více informací o výše zmíněné technologii naleznete ZDE.