Aktuality
17. prosince

V lednu mohou zemědělci opět žádat o dotace na zmírnění škod způsobených letošním suchem

Ministerstvo zemědělství oznámilo zásady pro poskytování dotací zemědělcům na zmírnění škod způsobených suchem v letošním roce. Příjem žádostí bude probíhat v období od 16. do 25.ledna 2019. Dokument zveřejněný ministerstvem zemědělství stanovuje podmínky pro poskytování dotací na zmírnění škod způsobených suchem na zemědělských plodinách, produkci v okrasných školkách a sadebním materiálu lesních dřevin v lesních školkách v roce 2018.

Tyto zásady zaměřené na řešení škod na tržních plodinách a lesním sadebním materiálu navazují na již schválená pravidla pro kompenzaci škod na krmných plodinách. Ty jsme uveřejnili v říjnu, protože u nich nastala nejkritičtější situace. Přijali jsme zhruba 9600 žádostí v celkové hodnotě téměř jedné miliardy korun. Žádosti se nyní administrují, s výplatou jsme začali, řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pro stanovení sazeb na kompenzaci pěstitelů za škody způsobené suchem u tržních plodin je vymezeno dvousazbové odškodnění:

 1. Při poškození plodin v rozsahu větším než 30%, max. však 50% je sazba ve výši 10% normativních nákladů

 2. Při poškození v rozsahu větším než 50% je sazba ve výši 20% normativních nákladů

Žadatele budou moci u příslušných plodin využít k prokázání škody seznamy poškozených katastrálních území. Tato možnost výrazně sníží administrativní zátěž žadatelů.

MZe všem potenciálním žadatelům o dotaci doporučuje, aby se ihned po zveřejnění zásad důkladně seznámili s jejich obsahem a začali co možná nejdříve shromažďovat potřebné materiály, které budou muset k žádosti doložit a začali podávat žádosti na příslušné pracoviště Oddělení příjmu žádostí a LPIS Státního zemědělského intervenčního fondu nejlépe od začátku přijmu žádostí, tedy 16. ledna 2019.

Konečná dotace a její sazby budou po kontrole všech podaných žádostí upraveny tak, aby objem peněz k proplacení zohledňoval celkový objem včetně vyčleněných finančních prostředků ke kompenzaci škod.

Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )

Štítky

Související články

 • Ministerstvo zemědělství zveřejnilo Zásady pro poskytování dotací na zmírnění škod způsobených suchem

  Ministerstvo zemědělství zveřejnilo Zásady pro poskytování dotací na zmírnění škod způsobených suchem na krmných plodinách…

  Aktuality - 12.10.2018
 • Ministerstvo zemědělství podpoří živočišnou výrobu a dobré životní podmínky zvířat

  Národní dotace v zemědělství by v roce 2019 směřovat na rozvoj živočišné výroby, např. na Nákazový fond…

  Aktuality - 17.11.2018