Úvodní stránka |  Skot |  Koně |  Ovce & Kozy | 
Dnes je 27.05.2015

Různé

Vlastnosti koní

Výcvik, jezdectví a vozatajství

Výživa a dietetika

Technologie

Plemenitba

Sedlo a sedlání

Sedlo

Sedlo popis Jezdec, kůň, sedlo a uzdečka jsou základním spojením, které je až na některé výjimky neměnné již po staletí. Sedlo slouží jako prostředek komunikace mezi jezdecem a koněm a zároveň jezdci umožňuje pohodlnější jízdu na koni.

Existuje velké množství typů sedel. Jsou to například sedla skoková, drezurní, dostihová, westernová, dámská a mnohá další, lišící se mezi sebou například tvarem, velikostí, materiálem ze kterého jsou vyrobena, způsobem jejich využití apod.
Anglické sedlo

Pokud hovoříme o jezdeckých disciplínách jakými jsou drezura, parkurové skákání a všestranná způsobilost, můžeme zde napsat rovnítko s anglickým typem sedla. Anglický typ sedla nenajdeme však pouze v nejvyšších stupních obtížnosti těchto jezdeckých disciplín, ale setkáme se s ním i v základním výcviku jezdců i koní. Co mají všechna tato sedla společného? I když stále mluvíme o anglickém ježdění, sedla pro jednotlivé disciplíny (drezura, skokové ježdění apod.) se mezi sebou více či méně liší. Sedlo pro drezurní ježdění má delší a užší bočnice než je tomu u sedel určených pro skokové disciplíny, která mají naopak bočnice kratší a širší. Při veškerých soutěžních jezdeckých disciplínách jako je drezura, skokové disciplíny, všestranná způsobilost je povolen pouze anglický typ sedel. Všechny základní části sedla jsou stejné.

Jednotlivé části anglického sedla jsou: přední komora, přední rozsocha, posedlí, zadní rozsocha, zadní sedlová podložka, malá bočnice, přední sedlová podložka, velká bočnice, kolenní opěrka, třmenový závěs, třmenové řemeny, třmeny, zadní stehenní podložka, zápinky podbřišníku, podbřišník.

anglické sedlo - skokové

Správné sedlo, které přesně sedí koni na hřbetě, nikde koně netlačí a neškrtí je stejně důležité jako správné nauzdění. Pokud má kůň špatné sedlo, které mu správně nesedí, omezuje koně v pohybu nebo mu dokonce způsobuje otlaky a odřeniny, je nezbytné bez ohledu na jeho pořizovací náklady obstarat sedlo jiné, které bude koni přesně sedět a pasovat. Otlaky, které může nevhodné sedlo koni způsobit jsou pro koně velmi bolestivé a stresující. Následkem toho je kůň více nervozní a hůře ovladatelný.
Westernové sedlo

Asi každý viděl někde westernové sedlo. Přinejmenším v mnohých filmech o divokém západu. Pokud se řekne westernové sedlo, asi si každý vybaví něco jiného. Někdo, krásně zdobené sedlo, jiný naopak sedlo honáka dobytka z hladké kůže, které je zašlé po mnoha tisících mil. Westernová sedla se od ostatních sedel liší v mnoha parametrech. Mohou se lišit bohatým zdobením, sedlovou hruškou, tvarem třmenů apod. Především to je celkový nezaměnitelný vzhled a tvar, který jasně odlišuje sedla westernová od ostatních typů sedel. I když každé westernové sedlo nemá hrušku, každý jistě pozná, že se jedná právě o westernové sedlo. Tímto se dostáváme k vlastnímu dělení westernových sedel. Westernová sedla lze třídit podle několika kriterií. Například dělení podle použitého materiálu: na sedla vyrobená ze syntetických materiálů nebo sedla vyrobená z kůže, sedla zdobená (na show nebo přehlídky) nebo sedla bez zdobení (pro rekreační ježdění). Rozdělení sedel podle výrobce nebo podle typu výroby (ručně vyrobené sedlo X továrně vyrobené sedlo) a dělení podle využití.

Dělení westernových sedel podle jejich využití vychází z požadavků pro daný typ westernového sedla. Sedla jsou konstruována tak, aby se co nejlépe svým tvarem a vlastnostmi hodila pro jejich využití. Sedla: pro práci na ranči, pro rekreační ježdění, pro distanční jízdy, jízdu mezi barely, využití při různých westernových show, přehlídkách apod.

Westernové sedlo popis

Copyright © Agropress.cz (2008 - 2012)    literatura    Kontakt:  info@agropress.cz   TopEqui.com