Skot
16. listopadu

Limousin

Limousin je masné plemeno pocházející z Francie, původem ze stejnojmenné oblasti Limousin v jihozápadní Francii. V této oblasti s nadmořskou výškou dosahující i okolo 1000 m.n.m. panují poměrně tvrdé klimatické podmínky, proto je toto plemeno odolné a otužilé s dobrými pastevními schopnostmi.

IMG_7325

O jeho popularitě v zemi původu hovoří fakt, že je to zde druhé nejpočetnější chované masné plemeno. Historie chovu tohoto plemene na našem území se datuje od roku 1990, kdy byl uskutečněn první import na naše území z Maďarska.

krava_lezici600

Jedná se o plemeno středního až většího tělesného rámce. Pro toto plemeno je typické celoplášťově hnědé zbarvení se světlejším odstínem srsti okolo mulce, očí a na distálních částech končetin (spěnka, záprstí – na předních končetinách, zánártí – na zadních končetinách). Plemeno může být s rohy i bez rohů. Tak jako většina masných plemen vyniká i plemeno Limousine výbornými mateřskými vlastnostmi, snadnými porody a dobrou plodností.

Z důvodu vysoké kvality masa a dobré růstové schopnosti zvířat se toto plemeno chová nejen v čistokrevné formě, ale využívá se i při křížení s jinými plemeny. U kříženců pak zlepšuje především kvalitu masa. Vysoká kvalita masa, které vyniká nízkým podílem tuku, křehkostí a šťavnatostí, je hlavním důvodem oblíbenosti masa tohoto plemene.

Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )