Drůbež
5. dubna

I drůbež má svoje genové rezervy

I mezi drůbeží najdeme plemena patřící do genových rezerv. Mezi ně patří původní plemeno slepic česká kropenka a tradiční bílá husa někdy označována jako husa česká.

Česká kropenka

Česká kropenka neboli česká slepice zlatě kropenatá patří mezi původní krajové plemeno chované na našem území již po staletí. Od poloviny 19. stolení byly domácí slepice, stejně jako většina plemen hospodářských zvířat, kříženy s importovanými plemeny a původní populaci českých slepic hrozil zánik. Svou současnou podobu získala počátkem 20. století z původních selských slepic a v roce 1936 byla česká kropenka zařazena mezi hospodářsky významná plemena. Od r. 1992 je zařazena do genetických zdrojů ČR.

Její oblíbenost spočívá především v její nenáročnosti a otužilosti, díky čemuž snáší i v zimním období a spotřebuje výrazně méně krmiva než ostatní plemena. S dostatečně velkým výběhem budou tyto slepice téměř soběstačné a velkou část potravy si nasbírají sami. I přesto, že patří mezi nosná plemena lehkého typu, snáší pouze kolem 150 vajec ročně o hmotnosti 55-57 g. Pokud sedí na vejcích, jsou z nich výborné kvočny.   Vyznačují se jemnou konstitucí s válcovitým trupem obdélníkového tvaru. Slepice dosahují hmotnosti kolem 2 kg a kohouti mohou mít ještě o půl kila více. Zbarvení je různorodé od zlaté kropenaté, přes stříbrné, koroptví, bílé a stříbřité.

Foto č. 1 Česká kropenka

ceska-zlata-kropenka-2

Zdroj: <http://www.toulcuvdvur.cz/>

Bílá husa (česká husa)

Patří mezi původní plemena hus vzniklých domestikací husy divoké na území Čech a Moravy s tradicí dosahující několik století. Kdysi byla značně rozšířena v oblasti jižních a západních Čech a u menších zemědělců tvořila značný finanční příjem. V polovině 19. století se ročně exportovalo více než 50 tisíc vykrmených hus do Bavorska, více než tisíc tun peří do Německa, Francie, Švýcarska nebo Holandska a 100 tun vajec do Německa či Belgie.

Je poměrně malá, ale za to otužilá, skromná a nenáročná zejména na výživu a podmínky ustájení. Jako jedna z mála plemen má výborné mateřské vlastnosti a je schopná úspěšně vysedět a odvodit housata. Její peří má vysokou kvalitu díky vysoké pružnosti a plnivosti. Toto plemeno je vhodné do extenzivních podmínek drobných chovů, kde lze využít schopnost pastvy. Kvalitou masa a jatečnou výtěžností předčí i masné hybridy. Ve snášce mívá kolem 10-20 vajec o hmotnosti 120 g. Husy dosahují hmotnosti kolem 4,5 kg, houseři až 6,5 kg.

Foto č. 2 Bílá husa

husa

Zdroj: <http://www.ifauna.cz/>

 

Marcela Otrubová

 

Zdroj:
<http://www.husaceska.cz/cs/>
<http://www.ceske-slepice.eu/cs/ceska-slepice-zlate-kropenata/>
Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )

Štítky