Skot
25. listopadu

Highland (Skotský náhorní skot)

Skotský náhorní skot (Highland cattle) je extenzivní masné plemeno pocházející ze skotské vrchoviny z oblasti vřesovišť v centrálním Skotsku.

Plemeno je malého tělesného rámce s dlouhou srstí plášťového zbarvení od žluto (dune) – šedo (stříbrná) – hnědé (plavá) přes tmavě hnědou až po černou. Mohou se vyskytovat i jedinci žíhaní. Charakteristickým znakem pro toto plemeno jsou široce rostoucí dlouhé rohy.

Už z povahy plemene, které nebylo podrobeno intenzivnímu šlechtění a z tvrdých podmínek ve kterých bylo vyšlechtěno lze odvodit některé typické vlastnosti tohoto plemene, jako jsou skromnost, nenáročnost, pevná konstituce a zdraví zvířat, vynikající pastevní a mateřské schopnosti a snadnost porodů. Plemenitba je téměř výlučně přirozenou plemenitbou (tzn. býk ve stádě).

V našich podmínkách je plemeno vhodné k chovu v oblastech s tvrdými klimatickými podmínkami jako je Šumava, Jeseníky anebo Krkonoše. I v těchto lokalitách lze toto plemeno chovat celoročně venku. Využití plemene pak není určeno čistě pro produkci masa v intenzivních podmínkách chovu, kde není schopno konkurence jiným masným plemenům (Belgické modrobílé, Charolais, Limousin apod.). Jeho hlavní využití je spíše vhodné v kombinaci s agroturistikou anebo pro produkci vysoce kvalitního a chutného masa pro vybrané restaurace.

IMG_5230

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )