Skot
1. listopadu

Hereford

Herefordský skot je masné plemeno středního tělesného rámce pocházejícího z Anglie. Patří mezi jedno z nejstarších a nejrozšířenějších masných plemen. Je to nejstarší čistokrevné masné plemeno chované na našem území, první import na území České republiky byl uskutečněn v roce 1974. Až do roku 1990 to bylo jediné čistokrevné masné plemeno chované na našem území. Vzhledem k jeho jedinečné přizpůsobivosti k rozličným typům extrémních klimatických podmínek za současně dobré produkce hovězího masa, je toto plemeno rozšířeno napříč kontinenty.

Plemeno se chová ve dvou formách a to ve formě rohaté a bezrohé. Plemeno vyniká především výbornou chodivostí čímž předurčuje Hereforda do podmínek přírodních pastvin, kde je i při méně kvalitním pastevním obrostu schopno dosáhnout dobré produkce a nevadí mu jít desítky kilometrů za lepší pastvou a k napajedlům. Dále plemeno vyniká dobrou otužilostí, dokáže se přizpůsobit velkým výkyvům teplot kontinentálního klimatu, které jsou mezi letním a zimním obdobím. Otužilost, dobrá chodivost a odolnost vůči chorobám jsou tedy hlavními přednostmi tohoto plemene.

Výše zmíněné faktory jsou důvodem pro vhodnost chovu tohoto plemene v extenzivních podmínkách chovu. Na našem území je plemeno chováno převážně v horských a podhorských oblastech, chov v úrodnějších nížinných oblastech není ekonomicky výhodný, Hereford by nemohl konkurovat produkcí jiným masným plemenům chovaných intenzivně (Belgické modrobílé, Charolais, Blonde d`Aquitaine apod.). Vzhledem k extenzivnímu způsobu chovu se u nás z 90 % využívá přirozená plemenitba, což znamená, že plemenitba je téměř výlučně zajištěna plemenným býkem ve stádě. Herefordi jsou velice klidné povahy a manipulace s nimi bývá snadná. Tuto skutečnost je nutno zdůraznit především pro ty, kteří se rozhodují, které z masných plemen si k chovu pořídit.

Pro Herefordy je typické hnědé zbarvení těla. Hnědá barva může být světlejších i tmavších odstínů. Jednoznačným poznávacím znakem je bíle zbarvená srst na hlavě, hřbetu, břichu i v krajině spěnkového kloubu a záprstní a nártní krajině. Oproti českému strakatému skotu, kde by někteří jedinci mohli být podobného zbarvení, mají Herefordi menší tělesný rámec, hrubší kostru a samice méně vyvinutou mléčnou žlázu.

krava_na_pastve600

Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )