Aktuality
24. října

ČR je opět prostá Newcastleské choroby drůbeže

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala oficiálně Českou republiku prostou Newcastleské choroby drůbeže (pseudomor drůbeže). Na svých internetových stránkách zveřejnila oficiální prohlášení zaslané Státní veterinární správou v půlce letošního července a deklarovala tak, že Česká republika je od 24.7.2018 prostá této nemoci. Tímto aktem je informace oficiálně přístupná všem 182 členským zemím OIE. Nákaza byla potvrzena v malochovu drůbeže v Šanově ve Zlínském kraji 13.dubna 2018 a jednalo se o první a jediný výskyt na našem území po 20 letech.

Zpětné získání statusu „země prosté nákazy“ má velký význam pro obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi. V souvislosti s výskytem Newcastleské choroby na našem území omezily obchod s ČR pouze Ukrajina a Ruská federace.

 „Česká republika je tak nyní oficiálně bez výskytu Newcastleské choroby. Věřím, že třetí země, které z důvodu nákazy omezily obchod s drůbeží a drůbežími produkty z ČR, opět tato omezení zruší. Není pro ně již žádný racionální důvod. To, že jsme se pseudomoru dokázali, navíc v krátké době, zcela zbavit, svědčí o tom, že české dozorové orgány fungují na vysoké úrovni,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Přesto, že je nákazová situace příznivá by chovatelé i nadále měli dodržovat zásady biologické bezpečnosti v chovech. To znamená především zamezení kontaktu volně žijících ptáků s chovanými ptáky a zvýšení opatrnosti při přesunech ptáků, výstavách nebo nákupech. Chovatelé by se v chovech měli zaměřit na zdravotní stav drůbeže – chování, kondici, příjem krmiva a tekutin či snášku.

Nejúčinnějším opatřením proti tomuto viru je vakcinace, která je povinná pro všechny reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 ks ptáků. V dalších chovech je vakcinace na rozhodnutí chovatele.


Newcastleská choroba drůbeže

Toto respirační onemocnění postihuje hlavně hrabavou drůbež všech věkových kategorií, avšak nemusí postihnout pouze hrabavou, ale i dalších 200 druhů ptáků. Je to celosvětové rozšířené onemocněné, které podléhá povinnému hlášení. Tato nemoc je přenosná na člověka.


Klinické příznaky:

-> náhlé úhyny, slabost, zvýšená teplota, vodnatý až krvavý průjem

-> chrapot, frkání, kýchání, křeče

-> klesá nebo se pozastaví snáška vajec

-> mění se i kvalita skořápky a bílku


Jaký způsobem se nemoc přenáší:

-> přímý kontakt mezi zdravým a infikovaných jedincem

-> kontaminovaným krmivem, vodou, odpady, pracovními pomůckami

 

Marcela Otrubová

Zdroj: http://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Ftis%2Fzpravy_o_trhu%2F02%2F1538391441098.pdf
Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )

Štítky

Související články

  • Aktuálně! Newcastleská choroba drůbeže v ČR

    V České republice byl dnes 13. 4. 2018 po dvaceti letech potvrzen výskyt ohniska Newcastleské…

    Drůbež - 13.4.2018
  • Chov krůt

    Krůty jsou hned po pštrosech druzí největší domestikovaní ptáci. Chovají se především pro maso, které…

    Drůbež - 26.12.2018