Skot
6. listopadu

Charolais

Nejpočetněji chované masné plemeno ve Francii i na našem území je plemeno Charolais. Plemeno bylo vyšlechtěno v centrální Francii v okolí měst Charolais a Nevers na konci 18. století.
Toto masné plemeno je velkého tělesného rámce. V rámci celosvětové populace skotu patří mezi největší a nejtěžší plemena. Plemeno má silnou, hrubší kostru, zbarvení je plášťově bílé až smetanové bez jakýchkoliv skvrn jiné barvy.

Krávy vynikají dobrou mléčností, která je důležitá pro dobrou výživu telat. Mezi významné vlastnosti tohoto plemene dále patří dobrá plodnost, dlouhověkost, společně s dobrými pastevními schopnostmi a dobrou konverzí krmiv. Problémem bylo vyšší procento obtížných porodů, a proto se v průběhu osmdesátých a devadesátých let stala snadnost telení jedním z hlavních selekčních kritérií.

Plemeno vyniká vysokými denními přírůstky, které u býků ve výkrmu může být i přes 2 kg denně. Proto se toto plemeno uplatňuje nejen v čistokrevné plemenitbě, ale velmi často je využíváno při užitkovém křížení.

charolais600

V místě původu se toto plemeno chová v nadmořské výšce přibližně mezi 300 až 800 metry,
proto je vhodné chovat toto plemeno na našem území v intenzivnějších podmínkách (respektive v oblastech, kde je vyšší kvalita skladby pastevního porostu). V některých alpských zemích však chovají tato zvířata i ve výšce kolem 1000 m.n.m.

Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )