Skot
2. listopadu

Aberdeen Angus

Nejrozšířenější masné plemeno na světě a druhé nejpočetněji zastoupené plemeno na našem území je Aberdeen Angus. Toto plemeno, původem ze Skotska (kde bylo na počátku 18. století vyšlechtěno) je v dnešní době chováno na všech kontinentech.

Jedná se o plemeno dominantně bezrohé dvou barevných rázů. Dominantního, celoplášťově černého zbarvení a recesivní formy, tzv. red formy (červené zbarvení). Zvířata jsou středního tělesného rámce.

Import v druhé polovině 19. století do Kanady a následně do USA znamenal změnu ve šlechtění. Došlo ke zvětšení tělesného rámce a ke snížení produkce loje. Tato skutečnost umožňuje výkrm býků do vyšších porážkových hmotností. Dále se postupně chov tohoto plemene rozšířil do Jižní Ameriky, Afriky, na Nový Zéland a Austrálie. Velký rozvoj toto plemeno prodělává i na území Asie, např. v Japonsku.

Aberdeen Angus je plemeno rané, první telení u jalovic se vyžaduje přibližně okolo 24 měsíců věku. Nízká porodní hmotnost telat predikuje snadnost porodů. Charakteristická je vysoká životaschopnost a vitalita telat. Plemenice mají výborné mateřské vlastnosti a jsou dlouhověké. Dobré pastevní schopnosti plemene a vysoká adaptabilita na podmínky vnějšího prostředí, předurčují toto plemeno na našem území především do podhorských a horských oblastí. Vysoká kvalita masa, které je vysoce mramorované (tzn. vyznačuje se zvýšeným procentem intramuskulárního tuku) a vysoká jatečná výtěžnost jsou jedněmi z hlavních důvodů oblíbenosti tohoto plemene. Vzhledem k vysokému procentu intramuskulárního tuku je maso velice křehké, šťavnaté a chutné.

IMG_9437

Komentáře

Vstoupit do diskuze ( 0 komentářů )